Midsommerhygge – uofficielt aften agilitystævne med for sjov klasser og Blåbærklasser 26. Juni 2025

For sjov klasser, åben klasse og Blåbær klasser

Garbogaard har planlagt et hyggeligt Midsommer-aften agility arrangement, der giver  begyndere i agility-sporten mulighed for at afprøve et konkurrence-set up uden at kunne alle forhindringerne. Samtidigt er der sjove, uofficielle klasser, som du aldrig har set dem før 🙂

Der vil være såkaldte “Blåbær”-baner: dvs. super simple spring baner, der kun indeholder spring og tunneller.

Desuden er det i alle løbene muligt at melde sig til et “ommer-løb”, således at man kan lære noget af sin handling og hvad det betyder for løbet at ændre den.

For at der er noget for de lidt mere erfarne løbere vil vi lave  nogle “for sjov klasser”, hvor alle forhindringer kan indgå i banerne. Alle kan deltage – også hunde i klasse 2 og klasse 3.

Alle hunde over 18 mdr kan deltage!!

Vi glæder os til en hyggelig aften.

Følg med i Facebook begivenheden HER

Dommere:

Blåbær: Sanne Dræbye

For sjov klasser: ???

Alle baner tegnes af Annette/???

Klasser

Stor bane

Tid-fejl-ud

En bane bygges således at den kan gennemløbes flere gange. Hver deltager får 35 sekunder til at gennemføre så mange forhindringer som muligt – indtil tiden går ELLER ekvipagen får en fejl. Dernæst skal en forhindringskombination tages inden parret løber i “mål”. Ekvipagen med flest forhindringer og herefter hurtigste tid vinder.

Hollandsk Par-stafet

2 hunde af samme størrelse (eller bare samme springhøjde) skal gennemføre en bane. De skal fordele banen i mellem sig, så begge hunde får mindst taget 2 forhindringer fejlfrit hver. Den hund som ikke løber på banen, skal stå i et felt med en stafet. Hvis hunden på banen laver en fejl, skal fejlen rettes af den anden hund. Stafetten skal overdrages i feltet før den næste hund kan begynde at løbe. Man kan også lave planlagte skift undervejs på banen. Hurtigste par vinder. Hvis antallet af hunde i de forskellige størrelser ikke passer, kan det godt ske at en mellem/stor hund kan løbe på lille-hunde-højde. Hjulet vil ikke indgå i banen af samme årsag.

Åben klasse:

En agilitybane på klasse 1-2 niveau som dømmes efter DKKs regler

Lille bane

Banen er indhegnet.

2 blåbær baner bygges og man har mulighed for at deltage på begge baner og også en ommer-bane – dvs. man kan løbe hver bane 2 gange.

Kun vinderen af ommer-banen kåres.

Pris

70 kr pr start/hund

Tilmelding

Sidste tilmeldingsfrist 15. juni 2025

Program

Start kl 16

Klasse rækkefølge på stor bane:

  • Tid-fejl-ud
  • Hollandsk parstafet
  • Åben agilityklasse

Klasse rækkefølge på lille bane:

Lille bane er indhegnet og lågen er lukket under løbene.

  • Blåbær løb 1
  • Blåbær løb 1 ommer
  • Blåbær løb 2
  • Blåbær løb 2 ommer