Hundeskolen Ophian afhldt en kold, men godkendt DKK LP prøve i alle klasser

Mandag d. 21. Januar 2019

Med det bedste dommer-team:

Dommer: Erling Olsen

Sekretær: Lonni Prirsching

Prøveleder: Niels-Henrik (Niller) Jakobsen

Flere deltagere blev overrasket over sneen, men ingen meldte fra på grund af den.

Pia Bergenholz med Kelzee kunne smykke sig med den fineste titel:

NY DANSK LYDIGHEDSCHAMPION.

Stort tillykke!

Resultater

start no. kat.no. Fører Stambogsnavn Kaldenavn Race    
Eliteklasse         Points Præmie
1 20 Marianne Hartvig Dumf and Galwy Kalypso Kalli Border Collie 274 1. præmie
2 19 Christina Ingerslev Chocomate's Harrys Vince Vince Border Collie 240 2. præmie
Championklasse       Points Præmie
5 21 Trine Rafn Spotting Look-At Pippi Pippi Border Collie 242,5 2. præmie
4 16 Henriette Trimarchi Simaro Million Dollar Baby Ella Border collie 182,5 Ikke bestået
Klasse 3         Points Præmie
10 10 Susanne Frostholm Gawain's Magic Moment Sweetie Border collie 287 1. præmie
7 15 Pia Bergenholz Absolute Kelzee Kelzee Border Collie 258 1. præmie
9 11 Birgitte Brüel Baila Morena Run Scooter Scooter Border collie 228 2. præmie
8 13 Per Krøyer Alsbæk Bluebell's Kazan   Labrador retriever 192 3. præmie
6 12 Jutta Scholz Jolly Bears Heavenly Felicia Nesta Old english sheepdog 155,5 Ikke bestået
Klasse 2         Points Præmie
12 7 Helle Vibeke Jørgensen Exit Exit Hvid schweizisk hyrdehund 262 1. præmie
11 8 Mai-Britt Roland Asasara Likes Mabel Kiki Border Collie 244 1. præmie
16 23 Michel Strauss Lady in Red Lady Border Collie 237,5 1. præmie
18 25 Lene Clausen Lab. Adventures Jolly Cola Rikki Labrador retriever 228 1. præmie
14 4 Henriette Trimarchi Sound Solution Just a Saga Saga Old english sheepdog 224 1. præmie
17 24 Gitte Eilstrup Beat Beat Malinios 216 2. præmie
15 6 Jørgen Rasmussen Spinoys Pinto Pinto Tervueren 159 Ikke bestået
13 5 Jutta Scholz Letsdance aus dem Elbe-Urstromtal Kenzo Old english sheepdog 112 Ikke bestået
Klasse 1         Points Præmie
22 26 Heidie Bødtker Kamla Vammen Olympic Cooper Cooper Berner Sennen 155,5 2. præmie
19 3 Keld Rasmussen Dal-Bairn's Jamestown Buster Border Terrier 146,5 2. præmie
20 2 Marianna Heede Pahlex Fantasy Dreams Fanny Collie 72 Ikke bestået
21 1 Sheila Mitchell Lepommeau Madame Alvarez Maddie Manchester terrier 72 Ikke bestået
  • Hej
    Jjeg vil gerne tilmelde Rikki, Brun labrador 4 år til LP klasse 2.
    Og hvis der ikke er plads så at vi kommer på venteliste.

  • Kære Garbogaard
    Jeg ville høre om jeg er tilmeldt LP1 d 21 Januar med Leading Angeles The Notebook.
    Tilmeldte mig, lige da konkurrence var slået op. På det tidspunkt var det ikke muligt at betale.
    Håber vi er med.
    Med venlig hilsen
    Marianne Grøn-Jensen
    Skolevej 8
    4632 Bjæverskov
    Tlf 22759748